WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY UŻYWANYCH AUT

Wynajem długoterminowy stanowi coraz popularniejszą formę finansowania zarówno wśród firm jak i klientów indywidualnych. Powodem jest nie tylko komfort posiadania usług dodatkowych w cenie raty tj. obsługa serwisowa, ubezpieczenie czy opony zimowe wraz z wymianą. Ważnym aspektem jest również fakt, że raty wynajmu są relatywnie niskie, gdyż stanowią różnicę pomiędzy wartością zakupu a wartością rezydualną pojazdu RV. Dzięki temu w decydując się na wynajem długoterminowy w racie zbliżonej do leasingu operacyjnego możemy nabyć auto wyższej klasy.

Czym jest RV (Residual Value) pisaliśmy w artykule, który znajdziesz tutaj ▶ Czym jest wartość rezydualna RV

CZY TO MOŻLIWE?

Wynajem długoterminowy dotyczy w znacznej większości samochodów nowych. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z wynajmem często są skłonne pomyśleć, że uzyskają niższą ratę jeśli zechcą nabyć auto używane w takiej formie finansowania. Obecnie na rynku bardzo niewiele firm prowadzi tego rodzaju inicjatywę. Dzieje się tak z kilku powodów. Pokrótce powiemy dlaczego.

CZY WYNAJEM AUT UŻYWANYCH SIĘ OPŁACA?

Pierwszą i najważniejszą w zasadzie rzeczą jest to, że przy wycenie wartości rezydualnej pojazdu pod uwagę brane są dwie składowe: rocznik auta oraz jego przebieg. Siłą rzeczy – im starsze jest auto i wyższy jest jego przebieg, tym wartość końcowa jest niższa. Kolejnym elementem jest fakt, że auta używane bardzo często są już po gwarancji producenta. Ma to niemały wpływ na wysokość raty serwisowej, gdyż z dużym prawdopodobieństwem oprócz przeglądów serwisowych auto będzie wymagało poważniejszych napraw lub wymiany części eksploatacyjnych. Finansujący musi więc wziąć pod uwagę, że tego rodzaju ryzyko jest po jego stronie, gdyż pojazd nie podlega już gwarancji i będzie wymagał sporych nakładów finansowych w razie poważniejszej usterki. Kolejnym powodem jest wysokość ubezpieczenia, które dla używanych aut często bywa wyższe niż dla aut nowych.

Dlatego też wynajem długoterminowy aut używanych stanowi raczej marginalną część rynku finansowego w branży motoryzacyjnej. Owszem zdarzają się podmioty, które finansują wynajmem używane samochody, ale w rzeczywistości rata za pojazd używany może okazać się bardzo podobna do raty pojazdu nowego! Czy jest zatem sens użytkowania takiego pojazdu?

Call Now Button