WYKUP AUTA Z LEASINGU – ZMIANY PODATKOWE W 2022 ROKU

Nie słabną echa rządowego programu „Polski Ład”, który szumnie zapowiadany od dłuższego czasu – według rządzących ma na celu polepszenie jakości życia wielu grup społecznych poprzez optymalizację podatków. Jednak jak to bywa w rzeczywistości i tym razem „diabeł tkwi w szczegółach”. Proponowany program uderzy bowiem w przedsiębiorców poruszających się auta służbowymi finansowanymi w ramach leasingu. Zmiany dotyczyć będą wykupu auta z leasingu do majątku prywatnego oraz sposobu naliczania podatku VAT. Co się zmieni?

WYKUP NA CELE PRYWATNE

Jak twierdzą rządzący nowe przepisy, które mają wejść w życie od stycznia 2022 roku mają za zadanie ograniczenie procederu wyprowadzania z majątku firmowego samochodów poleasingowych. Jednym z pomysłów na tego typu działanie jest objęcie podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT przedmiotów leasingu, które po okresie finansowania miałyby zostać wykupione przez przez przedsiębiorców i wprowadzone do majątku prywatnego. Tak duże obciążenie podatkowe spowodowałoby nieopłacalność przedsięwzięcia.

WYKUP BEZ OPODATKOWANIA DOPIERO PO 5 LATACH

Dotychczas by nie płacić podatku dochodowego od sprzedaży auta wykupionego z leasingu, wystarczyło odczekać okres 6 miesięcy by takie działanie było możliwe. W nowym programie rządowym okres, w którym przedsiębiorca chcący uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym chciałby sprzedać auto, zmienia się z 6 miesięcy do 5 lat. Oczywiście czas ten naliczany jest od momentu zapłacenia ostatniej raty, czyli wykupu.

SPOSÓB NALICZANIA PODATKU VAT

Obecnie sposób naliczania podatku VAT jest w miarę prosty, ponieważ dotyczy opodatkowania od ostatniej raty (wykupu). Jeśli więc ustalimy wykup na poziomie 1% to od tej kwoty zostanie naliczony podatek VAT. W proponowanych zmianach VAT naliczany będzie od faktycznej wartości pojazdu, co będzie kolejnym, ogromnym obciążeniem dla wielu przedsiębiorców.

Jak na nowy program rządowy zareagują przedsiębiorcy? Tego możemy się tylko domyślać.

Więcej na ten temat znajdziecie w linku poniżej:

Wykup auta służbowego do majątku prywatnego

Call Now Button