SAMOCHÓD DEMO – CZY WARTO KUPIĆ

Szukając idealnego rozwiązania dla siebie często słyszymy o autach DEMO. Niemal każdy dealer samochodowy posiada w swoim „parku” takie pojazdy. Mają one za zadanie służyć potencjalnym Klientom w podjęciu decyzji o zakupie. Dealerzy są niejako zobowiązani przez importerów do zakupu aut demonstracyjnych w celu prezentacji i odbywania jazdy testowej, dotyczy to wszystkich modeli jakie dana marka posiada w swojej ofercie. Auta demonstracyjne mają być wizytówką dealera i wskazywać na szeroki wachlarz asortymentu. To całkowicie zrozumiałe, bo przecież Klient rzadko kupuje auta „na papierze”. Trzeba zobaczyć samochód, dotknąć, usiąść w nim i po prostu się przejechać by poczuć czy jest ono dla nas dobrym wyborem. Mając przed oczami nasz potencjalny samochód możemy ocenić chociażby wielkość bagażnika, przestrzeń wewnątrz auta czy rzeczywistą dynamikę. Choć sprzedaż samochodów w znacznej mierze przeniosła się już do świata on-line, to wielu z nas w dalszym ciągu musi „poczuć chemię” to auta, które zamierza nabyć.

JAZDY TESTOWE U DEALERA

Wiele osób ma błędne przekonanie, że auto DEMO to samochód „zajeżdżony”, użytkowany przez wiele osób niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wydaje nam się, że takie auto służy potencjalnym Klientom do dynamicznych manewrów, „katowania” silnika na wysokich obrotach i robienia wiraży zdzierających bieżnik z opon. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Auta testowe z reguły użytkowane są podczas tzw. jazdy testowej, która trwa nie więcej niż 30 minut. Podczas jazd testowych w samochodzie obok przyszłego posiadacza zasiadającego „za sterami” znajduje się handlowiec, który opowiada o zaletach auta – bo przecież jego celem jest sprzedaż prezentowanego modelu. To handlowiec zazwyczaj wyznacza trasę przejazdu, czas trwania jazdy testowej, ma również baczne oko na kierowcę i jego poczynania na drodze.

PROTOKOŁY JAZD TESTOWYCH

Każdy użytkownik zanim wsiądzie do auta w celu odbycia jazdy testowej zobligowany jest do podpisania dokumentu, w którym jasno określone są zasady użytkowania takiego pojazdu. W protokole jazdy testowej kierowca oświadcza, że posiada aktualne prawo jazdy, zna przepisy ruchu drogowego, nie jest pod wpływem alkoholu ani środków odurzających. Bierze również pełną odpowiedzialność materialną za użytkowanie auta niezgodnie z jego przeznaczeniem. Znaczy to tyle, że w razie zaobserwowania przez handlowca niewłaściwej jazdy może on zakończyć prezentację pisząc z niej raport, który potem obciąży kierującego w ewentualnym dochodzeniu swoich praw w sądzie. Tego rodzaju dokument ma chronić dealera przed „wariatami” chcącymi szarżować na drodze.

JAK DŁUGO DEMÓWKA POZOSTAJE WŁASNOŚCIĄ DEALERA?

W świetle obowiązującego prawa środek transportu jakim jest samochód podlega opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o VAT jeśli użytkowany jest krócej niż 6 miesięcy lub ma przebieg mniejszy niż 6000 kilometrów. Po upływie tego okresu lub przebiegu auto uznawane jest za używane. Z tego powodu auta demonstracyjne są użytkowane przez podmiot rejestrujący, czyli w tym przypadku Dealera zgodnie z zachowaniem powyższych norm.

Więcej na temat kwestii podatkowych znajdziesz tutaj:Auta nowe i używane a podatek VAT

CO SIĘ PÓŹNIEJ DZIEJE Z AUTEM DEMO?

Po upływie wspomnianego okresu auto demonstracyjne staje się przedmiotem sprzedaży. Jego niewielki przebieg a także młody wiek powoduje, że staje łakomym kąskiem dla potencjalnego nabywcy. Należy pamiętać, że nowe auta tracą na wartości tuż po opuszczeniu bram salonu, nierzadko nawet kilkanaście procent – mamy więc dodatkowo wymierną korzyść w postaci atrakcyjnej ceny takiego samochodu. Na rynku wtórnym trudno byłoby znaleźć tak świeże auto z tak niewielkim przebiegiem.

GWARANCJA PRODUCENTA I ASSISTANCE 

Ważnym elementem jest również fakt, że auto DEMO posiada zarówno gwarancję producenta jak i assistance w okresie gwarancji. Wszelkie naprawy jeśli są one konieczne odbywają się w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), na oryginalnych częściach, przez wykwalifikowanych mechaników. To jest niewątpliwie walor, który może pomóc przyszłemu kupującemu podjąć decyzję o zakupie DEMÓWKI.

LEASING lub KREDYT

Ostatnią jakże ważną rzeczą o jakiej należy wspomnieć jest to, że auto DEMO od Dealera możemy sfinansować zarówno leasingiem – Dealer wystawia pełną FV 23%, jak i w kredycie. To duży atut w odniesieniu do samochodów sprzedawanych przez komisy, gdyż te zazwyczaj działają na sprzedaży w oparciu o FV marża, co wyłącza nam możliwość finansowania w leasingu operacyjnym (pozostaje jedynie leasing finansowy) i wrzucania w koszty całości rat leasingowych.

PODSUMOWANIE

Naszym zdaniem samochody DEMO to propozycja warta uwagi. Możemy nabyć relatywnie świeży samochód w bardzo atrakcyjnej cenie. Auto z pewnego źródła, ze znaną historią i rzeczywistym przebiegiem.

Zobacz również pozostałe nasze artykuły Aktualności ze świata Motoryzacji

Call Now Button