PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH W LEASINGU

Tanio już było – z twierdzeniem tym zgodzi się każdy kto obserwuje zachowania rynku i rosnące w zastraszającym tempie ceny niemalże wszystkich produktów. Szalejąca inflacja spowodowała, że cena za litr paliwa na stacji to na dzień pisania tego artykułu 6 zł (PB, ON). Z uwagi na fakt, że ponad 90% towarów w Polsce transportowanych jest drogą lądową – wyższe ceny paliwa oznaczają w bliskiej perspektywie coraz droższe produkty w sklepach.

Wskaźnikiem określającym koszt pożyczonego pieniądza jest stopa procentowa. Mogłoby się wydawać, że sprawa wyższych stóp procentowych dotyczy wyłącznie osób, które mają obecnie zaciągnięte kredyty w bankach lub leasingi. Jednak sytuacja jest o wiele bardziej złożona, ponieważ każda zmiana stóp procentowych ma swoje odbicie w gospodarce. Zmiany te mają bezpośredni wpływ na inflację, czyli realnie na portfel każdego gospodarstwa domowego. Organem mającym bezpośredni wpływ na ustalanie stóp procentowych jest Rada Polityki Pieniężnej, która określa wysokość stóp procentowych mając na uwadze próbę zachowania stabilności Polskiej waluty.

Więcej o stopach procentowych znajdziesz pod linkiem Czym są stopy procentowe i jaki mają wpływ na raty kredytu?

Co podwyżka stóp procentowych oznacza dla przedsiębiorców, którzy posiadają auta w leasingu? 🔽

KOSZTY LEASINGU A WIBOR

Większość firm leasingowych i banków w celu określenia kosztów leasingu bazuje na wskaźniku WIBOR.  W zależności od banku, w umowach leasingowych spotykamy się ze wskaźnikiem WIBOR 3M (trzymiesięczny) lub WIBOR 1M (jednomiesięczny). W pierwszej połowie 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej (organ Narodowego Banku Polskiego) trzykrotnie obniżyła stopy procentowe ustalając je na historycznie niskim poziomie 0,1%. To wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy w tamtym okresie rozważali finansowanie auta leasingiem. Stawka WIBOR 1M wynosiła wówczas tylko 0,24%.

Jak można się było jednak spodziewać, prędzej czy później finansowa sielanka się skończy i tak też się stało. Dnia 7.10.2021 Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych. Dla każdego posiadacza auta w leasingu oznacza to jedno – wyższe raty. Póki co nie ma powodu do popadania w popłoch, gdyż w zależności od wysokości posiadanego zadłużenia nasza rata wzrośnie o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. W dłuższej perspektywie jednak można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w celu spowolnienia inflacji. Dlatego osoby, które obecnie myślą nad zakupem auta w leasingu powinny się odpowiednio na tę okoliczność zabezpieczyć.

STAŁA STOPA PROCENTOWA W LEASINGU

Niektóre banki oraz firmy leasingowe oferują swoim Klientom możliwość finansowania leasingiem ze stałą stopą procentową. Oznacza to, że przez cały okres umowy nasza rata będzie niezmienna niezależnie od wahań na rynku ekonomicznym. W praktyce podpisanie umowy leasingu ze stałą stopą procentową oznaczać będzie dla nas co prawda nieco wyższy koszt leasingu (około 2% więcej vs. leasing ze zmienną stopą) – niemniej jednak to i tak bardzo dobre rozwiązanie gdyż bank weźmie na siebie ryzyko związane z podwyżką stóp procentowych. W efekcie kupimy sobie spokój na następne lata.

Jeśli rozważasz leasing ze stałą stopą procentową to zachęcamy do kontaktu, przedstawimy Ci ofertę z niezmienną ratą przez cały okres finansowania🚗 Skontaktuj się z nami!

Sprawdź jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie🔽

Sprawdź nasze propozycje leasingu ze stałą stopą procentową!

Call Now Button