LIMIT KILOMETRÓW W WYNAJMIE DŁUGOTERMINOWYM

Każdy kto rozważa finansowanie wynajmem długoterminowym przed przystąpieniem do wyceny z pewnością spotka się zapytaniem o przebieg roczny pojazdu. Jest to jeden z kluczowych czynników, na podstawie którego liczona jest wysokość raty. Limit kilometrów w wynajmie długoterminowym określa bezpośrednio wartość auta na koniec kontraktu, czyli ocenia tzw. wartość rezydualną pojazdu.

Zasada jest prosta, im większy przebieg deklarujemy tym wartość auta po okresie wynajmu będzie mniejsza, co za tym idzie miesięczna rata będzie wyższa zgodnie z założeniem, że rata w wynajmie obliczana jest od różnicy pomiędzy wartością początkową a wartością końcową pojazdu. Jest to jeden z powodów, dla którego wynajem długoterminowy opłacalny jest głównie przy relatywnie niewielkich przebiegach. Auto, w którym deklarujemy przebieg roczny na poziomie 50 000 km – po 4 latach finansowania z przebiegiem 200 000 km będzie niewiele warte na rynku wtórnym, dlatego też miesięczna rata może w tym przypadku nie być zachęcająca. Wyższy przebieg oznacza również częstsze interwały przeglądowe co z kolei przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów raty serwisowej.

PRZEBIEG ROCZNY – CZY NA PEWNO?

Deklarując finansującemu limit kilometrów w wynajmie długoterminowym podajemy szacowaną wartość przebiegu w skali roku. Nie oznacza to jednak, że w przypadku przekroczenia limitu rocznego auto zostanie unieruchomione a my nie będziemy mogli korzystać dalej z auta. Tak naprawdę przebieg roczny jest pewnym ułatwieniem dla korzystającego gdyż docelowo ów użytkownik pojazdu będzie rozliczany na koniec umowy z przebiegu całkowitego!

Oznacza to, że deklarując 20 000 km rocznie mamy tak na prawdę do dyspozycji 60 000 km w ciągu 3 lat, 80 000 km w ciągu 4 lat etc. Przy zdaniu pojazdu finansującemu będzie brany pod uwagę przebieg aktualny z całego okresu użytkowania.

PRZEKROCZONY LIMIT KILOMETRÓW

Przy wycenie kalkulacji wynajmu długoterminowego lepiej dobrze zastanowić się jaki przebieg auto będzie pokonywać w czasie użytkowania. Zaniżenie przebiegu w celu uzyskania niższej raty i deklaracja niższego przebiegu niż ten, który będzie w rzeczywistości może nas drogo kosztować. Tabele Opłat i Prowizji przewidują opłaty za tzw. nadkilometraż – czyli każdy dodatkowy kilometr przejechany przez auto ponad limit deklarowany w umowie. Stawki za nadkolometraż mogą być różne, wahają się często od 30 gr do nawet 70 gr / km!

CO ZROBIĆ GDY ZANIŻYMY PRZEBIEG ROZCZNY?

Na szczęście jest sposób, który pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów przekroczenia limitu kilometrów w wynajmie długoterminowym. Większość firm finansujących dopuszcza możliwość aneksowania umowy i rekalkulacji raty miesięcznej. Aktualizując przebieg roczny co prawda narazimy się na możliwość zapłacenia wyższej raty, jednak docelowo takie rozwiązanie będzie dla nas o wiele tańsze niż płacenie za nadkilometraż. Aneks ( o ile Tabela Opłat i Prowizji nie stanowi inaczej) raz w ciągu całej umowy można wygenerować bezpłatnie. To dość istotne gdyż często nie jesteśmy w stanie określić dokładnego przebiegu, który musimy znać już na początku zanim zawrzemy umowę wynajmu długoterminowego.

Sprawdź pozostałe nowinki z finansowego świata motoryzacji 🔽

Blog o finansach w motoryzacji

Call Now Button