LEASING DLA NOWYCH FIRM 

Wchodząc w świat biznesu wielu świeżych przedsiębiorców boryka się z problemem zakupu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności. Niezależnie od tego czy są to maszyny produkcyjne, sprzęt komputerowy czy samochód – zwykle napotykamy barierę finansową, która spędza nam sen z powiek. Przecież dopiero rozpoczynamy działalność, musimy się więc zastanowić skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów zanim nasza firma zacznie przynosić nam realne zyski. Czy warto kupować sprzęt od razu? A może istnieje inne rozwiązanie?

Z pomocą przychodzi nam leasing. Ta bardzo powszechna forma finansowania, która pozwoli nam zoptymalizować koszty prowadzonej działalności. Jej niewątpliwą zaletą jest nie tylko brak konieczności angażowania ogromnych środków własnych już na starcie, ale również możliwość „wrzucenia” w koszty uzyskania przychodu raty leasingowej i tym samym obniżenie wysokości podatku dochodowego, a także odliczenie podatku VAT. W niektórych przypadkach możliwa jest również amortyzacja nabytego sprzętu (leasing finansowy). Tak więc oprócz korzyści finansowych na początku prowadzenia naszej firmy mamy również korzyści podatkowe.

WKŁAD WŁASNY W LEASINGU

Jeśli jesteśmy nową na rynku firmą to musimy pamiętać, że nie każdy bank powita nas z otwartymi rękami. Na tę chwilę nie możemy jeszcze pochwalić się przychodami z prowadzenia działalności, dla banku stanowimy więc niejako grupę wysokiego ryzyka. Na szczęście są instytucje, które pozwolą nam na zakup sprzętu niezbędnego do rozkręcenia firmy, ale musimy się liczyć z koniecznością wkładu własnego. W większości wysokość opłaty wstępnej dla nowych firm to min. 20% – jednak są banki, które wydadzą zgodę na finansowanie już przy 15% wpłaty własnej. Zawsze jednak będzie ona wymagana, ponieważ stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla banku na wypadek niewypłacalności. Dlatego też leasing dla nowych firm charakteryzuje się nieco odmiennymi od standardowych parametrami finansowania.

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOSĆ vs. SPÓŁKA

Spójrzmy teraz na sytuację oczami banku, który zdecyduje się nam zaufać i pożyczyć swoje pieniądze na start naszej działalności. Z punktu widzenia banku bardziej wiarygodnym podmiotem jest JDG (Jednoosobowa Działalność Gospodarcza). Dzieje się tak zapewne dlatego, że w przypadku JDG właściciel firmy odpowiada swoim prywatnym majątkiem za długi, zaś w przypadku np. Spółki z o. o. ta odpowiedzialność jest bardziej „rozmyta” i w głównej mierze opiera się na wysokości wniesionego do spółki kapitału zakładowego. W tym przypadku bank ponosi większe ryzyko i nieco baczniej będzie „prześwietlał” przyszłego przedsiębiorcę.

PROCEDURA UPRSZCZONA I STANDARDOWA W LEASINGU

Zarówno w leasingu dla nowych firm jak i finansowaniu istniejących już na rynku podmiotów mamy do czynienia z dwiema procedurami bankowymi dotyczącymi leasingu. W zależności od wartości przedmiotu leasingu (np. samochód) ważna jest wartość początkowa tegoż przedmiotu. Jeśli wartość auta, które chcemy finansować nie przekracza 150 000 zł netto to w przypadku Jednoosobowej Działalności możemy wnioskować o finansowanie w procedurze uproszczonej. Zwykle działa ona na zasadzie oświadczenia i zawiera o wiele mniej wymaganych przez bank danych niezbędnych do otrzymania finansowania niż procedura standardowa. Ta z kolei będzie niezbędna przy staraniu się o finansowanie w spółkach prawa handlowego oraz w przypadku chęci nabycia pojazdu, którego wartość przekracza 150 000 zł netto.

Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem dla nowych firm i liczyć się z koniecznością opłaty wstępnej, mamy dla Ciebie propozycję. Sprawdź nasze oferty leasingu i wybierz auto, które najbardziej będzie odpowiadało Twoim potrzebom. 🔽

Sprawdź nasze oferty leasingu operacyjnego!

Call Now Button