LEASING CZY WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY?

Leasing czy wynajem długoterminowy? To pytania zadają sobie niemal wszyscy przedsiębiorcy, którzy z zaniepokojeniem i obawą obserwują ostatnie wydarzenia z życia politycznego w kraju. Nowy Ład w sposób znaczny zmienia dotychczasowe funkcjonowanie leasingu oraz zasady rozliczania aut służbowych. W tym przypadku nie jest to niestety zmiana na lepsze.

Kluczową zmianą rządowego projektu ma być sposób wykupu pojazdu z leasingu na osobę prywatną. Do tej pory wystarczyło użytkować auto przez 6 miesięcy od momentu wykupu, by można je było sprzedać bez konieczności odprowadzenia podatku dochodowego. Po wprowadzeniu nowych zmian podatkowych okres ten ma się wydłużyć do 5 lat! Jak twierdzą eksperci, nowy porządek podatkowy ma jednak pewne luki jak chociażby darowizna auta dla członka rodziny.

Proponowane przez rządzących zmiany nie będą dotyczyć osób, które decydują się na wynajem długoterminowy. W tym przypadku wykup auta z wynajmu nie jest zbyt często praktykowany, jest raczej rzadkością, natomiast gwarantem odkupu pojazdu jest firma finansująca nasz samochód. Możemy więc śmiało stwierdzić, że wynajem długoterminowy bezpiecznym rozwiązaniem na niepewne czasy.

Najświeższe informacje znajdziecie również w artykule Gazety Wyborczej ➡️ Zmiany podatkowe w leasingu w dobie Nowego Ładu

ODKUP W WYNAJMIE DŁUGOTERMINOWYM

Zasadniczą cechą wynajmu długoterminowego jest to, abyśmy użytkowali pojazd przez okres kontraktu i pozostawili je finansującemu biorąc nowy wynajem. Choć taka forma nie każdemu odpowiadała chociażby z uwagi na fakt, iż użytkownik będzie płacić raty za auto, które docelowo nie będzie jego własnością, w obecnym przypadku warto rozważyć wszystkie okoliczności i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie czyli takie, które będzie najkorzystniejsze pod kątem podatkowym. Kluczową korzyścią wynajmu długoterminowego jest w tym przypadku brak obowiązku wykupu auta i rozliczenia podatku dochodowego oraz podatku VAT. W zależności od firmy, która udziela nam wynajmu – cena końcowa auta jest nam znana już na etapie podpisywania umowy lub też na krótko przed końcem umowy. Wynika to z konieczności oceny realnej wartości pojazdu po okresie użytkowania,  ponieważ w tym przypadku to finansujący bierze na siebie ryzyko utraty wartości auta.

LEASING Z GWARANCJĄ ODKUPU DEALERA JAKO ALTERNATYWA?

Choć nieoficjalnie, wiele firm leasingowych zapytanych o to w jaki sposób będą radzić sobie po wprowadzeniu zmian Nowego Ładu – wskazuje możliwość finansowania samochodu w leasingu z gwarancją odkupu pojazdu przez dealera. Niektórzy leasingodawcy prowadzą już w tym zakresie rozmowy z sieciami dealerskimi szukając sposobu na zminimalizowanie strat wynikających ze spadku zainteresowania tradycyjnym leasingiem operacyjnym. W konsekwencji leasing podobnie jak obecnie wynajem długoterminowy będzie dotyczył opłacenia przez użytkownika rat leasingowych wyłącznie do wartości wykupu pojazdu. Na koniec umowy auto zostanie wykupione przez dealera i trafi do dalszej odsprzedaży jako auto poleasingowe. Inną kwestią jest ustalenie wartości końcowej samochodu przez dealera, czyli policzenie tzw. deprecjacji w okresie użytkowania pojazdu, ale na tę chwilę takie rozwiązanie wydaje się być rozsądnym ruchem. Co jednak w przypadku gdy będziemy chcieli pozostawić auto po okresie leasingu? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą doradcy podatkowi po zapoznaniu się z wielostronicowym tekstem proponowanego przez rząd programu.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga o finansach w motoryzacji. Znajdziecie tu sporą dawkę wiedzy i odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Z chęcią dzielimy się z Wami naszą wiedzą, dlatego w przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu 👉 Blog o finansach w motoryzacji

Call Now Button