LEASING AUT UŻYWANYCH

Leasing aut używanych może być ciekawą alternatywą dla osób, które dysponują określonym budżetem i chcą uzyskać jak najniższą ratę. Jak wiadomo w opcji finansowania leasingiem spłacamy całość wartości auta, w przeciwieństwie do najmu długoterminowego, gdzie raty naliczane są od utraty wartości pojazdu. Dlatego w tym przypadku tak istotna jest cena zakupu interesującego nas samochodu. Biorąc pod uwagę fakt, że 3-4 letnie auto możemy nabyć za około 50% jego ceny początkowej, takie rozwiązanie wydaje się rozsądnym wyborem.

WPŁATA WŁASNA – CZY JEST KONIECZNA?

Gdy zdecydujemy się finansować leasingiem auto używane, musimy pamiętać że będzie obowiązywała nas wpłata własna w wysokości min. 10% wartości pojazdu. To istotna różnica pomiędzy leasingiem aut nowych, w których wpłata własna często nie jest wymagana, a leasingiem aut używanych. Tego rodzaju konieczność wynika z procedur bankowych i dotyczy niemal wszystkich podmiotów finansujących na rynku motoryzacyjnym.

OKRES FINANSOWANIA

Musimy pamiętać, że z reguły okres finansowania pojazdu wraz z jego wiekiem nie może przekraczać 9 lat. Na szczęście są wyjątki od tej reguły.  Zdarzają się bowiem banki, które pozwolą nam na leasing aż do 12 lat wraz z wiekiem samochodu. Co to oznacza?

Np. Samochód z 2015 roku (6 letni), możemy leasingować na maksymalnie 6 kolejnych lat (72 m-ce). Analogicznie auto z 2011 roku będziemy mogli wziąć w leasing jedynie na 2 lata (24 m-ce).

WYKUP

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze finansowania jest wartość wykupu. W przypadku aut nowych możemy pozwolić sobie na ustalenie wartości wykupu nawet do 40%. Inaczej sprawa ma się w przypadku aut używanych. Tutaj wartości te będą o wiele niższe, z reguły sięgają maksymalnie 10% do 15%. Jest to pewnego „poduszka bezpieczeństwa” dla banku gdyż wykup jest nazywany inaczej wartością resztową i tak niski poziom minimalizuje ryzyko w razie niewypłacalności klienta.

LEASING AUT UŻYWANYCH = WYŻSZA MARŻA BANKU

Ostatnim z elementów układanki jest fakt, że produkty leasingowe na samochody używane są obwarowane wyższą marżą banku niż produkty leasingowe na auta nowe. Ma to bezpośredni związek z sumą opłat leasingowych dla pojazdu używanego. Produkty bankowe są tak skonstruowane, że im starsze jest auto, im niższa jego wartość zakupowa, tym droższy jest leasing. Zazwyczaj istnieją pewnego rodzaju progi zależności pomiędzy wiekiem auta a wysokością marży banku. Musimy zatem być świadomi, ze nie uda nam się uzyskać niskiej wartości procentowej korzystając z leasingu aut używanych.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga, w którym wyjaśniamy zasady funkcjonowania branży finansowej w świecie motoryzacji.

Więcej informacji znajdziesz tutaj ➡ Aktualności ze świata motoryzacji

Warto zapoznać się również z artykułem Autokult na ten temat ➡ Leasing auta używanego

 

Call Now Button