KREDYT NA SAMOCHÓD UŻYWANY – CZYLI JAK OSIĄGNĄĆ NAJNIŻSZE KOSZTY FINANSOWANIA

Osoby poszukujące idealnego auta dla siebie, mające ograniczony budżet dość często stają przed dylematem – kupić nowe auto z salonu z niższym wyposażeniem czy używane ale lepiej wyposażone. Jak pisaliśmy w poprzednich artykułach na blogu używane auto jest dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Chociażby dlatego, że 3 letnie auto możemy nabyć za około 50%-60% jego wartości początkowej. Tak zwana deprecjacja – czyli utrata wartości pojazdu zależna jest od wielu czynników np. marki, modelu, wyposażenia a także segmentu, którego auto jest reprezentantem. Deprecjacja mierzona jest w ujęciu procentowym w skali miesiąca lub roku, ale każde auto podlega utracie wartości w mniejszym lub większym stopniu.

KREDYT – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Dokonaliśmy wyboru. Zdecydowaliśmy się zakupić kilkuletni pojazd ale nadal jego wartość przekracza nasze możliwości. Rozważamy więc kredyt na samochód używany. I tu pojawia się problem bo zostajemy zasypani tysiącem ofert, na których pojawia się mnóstwo liczb i wyliczeń – fachowa terminologia typu TDA lub RRSO, ale dla nas najważniejsza jest wartość raty. Ale czy na pewno?

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA KOSZT KREDYTU

Przede wszystkim musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Oprocentowanie kredytu samochodowego dotyczy rat, zatem logicznym jest, że im większą wpłatę własną zrobimy tym niższy będzie dla nas koszt kredytu. Wiele banków pozwoli nam uzyskać kredyt bez wpłaty własnej. Czy to dla nas dobre rozwiązanie? Być może tak, ale na pewno drogie. Drugim bardzo ważnym elementem jest okres finansowania. Maksymalny wiek pojazdu wraz z okresem kredytowania to nawet 18 lat. Przy czym sam okres kredytu możemy rozciągnąć na 10 lat, czyli 120 m-cy. Niby super, bo im dłużej spłacamy auto tym niższą mamy ratę, ale tym samym wzrasta RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dlatego należy pamiętać, że krótszy okres spłacania kredytu daje nam realnie niższe koszty kredytu!

Nawet jeśli RRSO dla krótkiego okresu będzie wydawało się wyższe niż dla długiego okresu – to finalnie mniejszy koszt poniesiemy płacąc przez 2 lata 13% niż przez 10 lat 8%.

CO JESZCZE MA ZNACZENIE?

Otóż kluczowe znaczenie dla wielkości kosztów naszego kredytu na samochód używany ma…..wiek auta! Produkty bankowe są tak skonstruowane, że im starsze auto chcemy nabyć tym droższy produkt finansowy zostanie nam zaproponowany. Każdy z tych produktów jest obarczony marżą banku, a ta z kolei rośnie wraz z wiekiem finansowanego pojazdu.

JAK UZYSKAĆ NAJNIŻSZE KOSZTY KREDYTU SAMOCHODOWEGO?

Podsumowując – im młodsze auto, większa wpłata własna i krótszy okres, tym niższy będzie koszt naszego kredytu na auto używane. Może nam się wydawać, że płacąc wyższe raty ponosimy większe koszty ale nic bardziej mylnego. Największe koszty kredytu ponosimy wtedy gdy staramy się by rata była jak najniższa wydłużając okres kredytowania! Dlatego warto mierzyć siły na zamiary i kupować takie auto, na które nas po prostu stać byśmy nie musieli oddawać bankowi więcej niż to konieczne.

Jak to wygląda w praktyce? Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu samochodowego i oblicz swoją ratę samodzielnie:

Kalkulator kredytu samochodowego

Polecamy również zapoznać się z poniższym artykułem:

Poradnik kredytu samochodowego

Call Now Button