KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ SAMOCHÓD? – KRYZYS W 2022 ROKU

ŚWIATOWY KRYZYS DOSTĘPNOŚCI AUT – CZYLI KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ SAMOCHÓD

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle trudna, że  zmienia się w zależności od okoliczności rynkowych. O trwającym od początku pandemii kryzysie półprzewodników elektronicznych pisaliśmy w poprzednich artykułach. Niemniej to właśnie ten okres zapoczątkował znaczne zachwianie na rynku motoryzacyjnym. W tamtym czasie nikt nie wyobrażał sobie, że sytuacja z brakiem dostępności pojazdów będzie miała charakter trwały. Rynek notował spadki sprzedaży, by po kilku miesiącach odbijać sprzedaż w znacznie większym stopniu niż w latach poprzednich. Tego rodzaju sinusoida nie zwiastowała jednak tego co miało nadejść później, czyli konfliktu na wschodzie. Niewielu z nas miało wtedy świadomość, że Ukraina grała znaczącą rolę w dostawie gazów szlachetnych służących do produkcji samochodów. Nie tylko rynek motoryzacyjny, ale całe światowe gospodarki wpadły w poważną recesję ograniczając międzynarodowy przepływ dóbr pomiędzy wschodem a zachodem.

Więcej o kryzysie wpływającym na znaczne ograniczenie dostępności samochodów znajdziecie w linku poniżej ⬇

Jak długo trzeba czekać na nowe auto z salonu

MNIEJ SAMOCHODÓW NA RYNKU, ZNACZY DROŻEJ

Ograniczona dostępność na rynku zawsze zwiastuje wzrost cen. Dotyczy to nie tylko samochodów, ale w zasadzie każdego produktu lub usługi, którą cechuje niedobór. Bardzo dobrym przykładem są ceny paliw, które systematycznie rosną od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Uzależnienie wielu krajów Europy od rosyjskich dostaw paliw płynnych spowodowało, że nagłe odcięcie od źródła wywołane embargiem wywróciło do góry nogami łańcuch dostaw. Paliwa importowane z bardziej odległych krajów nie tylko nie zapewniają pokrycia całości zapotrzebowania, ale ich transport drogą morską jest znacznie bardziej kosztowny.

Niższa podaż i rosnące koszty produkcji oraz zapotrzebowanie wywołują lawinę wzrostu cen. Tak też stało się z cenami nowych oraz używanych samochodów. Każdy, kto dziś poszukuje auta dostrzega, że ceny rosną niemalże z miesiąca na miesiąca a rabaty w salonach samochodowych są ograniczane coraz bardziej. Niestety z taką sytuacją będziemy musieli zmierzyć się w następnych latach. Dlaczego?

MNIEJSZA PRODUKCJA SPOSOBEM NA WYŻSZE KOSZTY

Auta drożeją między innymi z uwagi na wzrost kosztów produkcji, ten z kolei spowodowany jest rosnącymi cenami części i podzespołów. Swoją cegiełkę dokłada sytuacja na rynku paliw oraz głęboka recesja światowej gospodarki – czyli wyższy koszt pieniądza. Taka kumulacja niestety nie wróży nic dobrego w najbliższej przyszłości. Efektem jest ograniczenie wolumenu produkcji samochodów. Diametralnie zmienia się również polityka sprzedażowa wszystkich dostępnych na rynku marek motoryzacyjnych. Ograniczanie rabatów oraz wzrost cen katalogowych są niczym innym, jak tylko pokłosiem tego co będzie czekało nas w następnych latach. Producenci, importerzy i w końcu dealerzy przyjmują nową taktykę – produkować mniej i sprzedawać z wyższą marżą. Zapotrzebowanie na nowe auta jest na tyle wysokie, że każde wyprodukowane auto niemal „schodzi na pniu”, rzadko kiedy stoi w salonie dłużej niż kilka tygodni. Skoro można sprzedawać mniej a zarabiać więcej to po co wracać do poprzedniego stanu?

ZATEM KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ SAMOCHÓD?

Nawet jeśli sytuacja związana z brakiem dostępności podzespołów zmieni się na tyle, że będzie w stanie zapełnić bieżące zapotrzebowanie – miną kolejne lata. Nawet jeśli Unia Europejska zgodnie z zapowiedziami zbuduje własne fabryki półprzewodników do 2027 roku, zapełnienie powstałej w obecnym czasie luki zajmie sporo czasu. Nawet jeśli konflikt na wschodzie zakończy się w miarę szybko a światowe gospodarki zaczną znów się rozrastać, powrót do pierwotnej dynamiki zajmie zbyt długo. W dodatku tak jak nie da się „odzobaczyć” tego co już się widziało, tak samo mało prawdopodobne jest, że ceny nowych i używanych samochodów spadną do okresu sprzed minionych lat. Mówiąc wprost – musimy przygotować się na to, że będzie drogo.

Dlatego w naszym przekonaniu najlepszy moment na zakup nowego lub używanego auta jest właśnie teraz. Sytuacja, w której auta nie tracą na wartości a wręcz ich wartość wzrasta jest sytuacją bez precedensu. W nowych okolicznościach okazuje się bowiem, że auto staje się dla nas nie kosztem a inwestycją. Kupując nowe auto z salonu, nawet jeśli nie otrzymaliśmy od dealera oczekiwanego rabatu – możemy sprzedać je za jakiś czas co najmniej za cenę, za jaką je kupiliśmy, a często nawet uda się nam zarobić.

Jeśli więc dysponujemy środkami na zakup samochodu, warto rozważyć przytoczone w tym artykule argumenty. Rzecz jasna decyzję każdy z nas podejmie indywidualnie.

Call Now Button